You are currently viewing AirTag od Apple – Mały, Tani i Skuteczny Lokalizator

AirTag od Apple – Mały, Tani i Skuteczny Lokalizator

Apple 20 kwietnia 2021 roku wprowadził swój lokalizator zagubionych rzeczy.

W dniu publikacji koszt jednego AirTag’a to  około 159 zł natomiast opakowanie z czterema urządzeniami to wydatek około 549 zł. 

Mały zgrabny lokalizator, który nie posiada w sobie GPS, może wytrzymać na jednej baterii nawet rok a dokładność lokalizacji pozytywnie zaskakuje.

Urządzenie to działa z wykorzystaniem technologii bluetooth, a nie GPS, dzięki czemu urządzenie nie potrzebuje dużo energii do ciągłej pracy.

Jeśli brak GPS to, w jaki sposób AirTag określa swoją pozycję?

Lokalizator od Apple wykorzystuje inne urządzenia takie jak iPhone do komunikacji, a dokładną lokalizację określa dzięki wymianie informacji pomiędzy AirTag a telefonami iPhone w okolicy.

Co oznacza, że każdy iPhone w okolicy naszego AirTag będzie raportował, gdzie znajduję się nasz lokalizator. Im więcej urządzeń Apple w zasięgu naszego AirTag tym pozycja będzie dokładniejsza i częściej aktualizowana.

Czyli to urządzenie świetnie nadaje się do lokalizowania osób bez ich wiedzy.

Wprawdzie Apple wbudował zabezpieczenie, które powinno zapobiec inwigilacji.

Jeśli pojawi się komunikat na ekranie twojego iPhone „AirTag porusza się razem z Tobą” możesz podążać za instrukcjami  na twoim telefonie z iOS i włączyć dźwięk w AirTag co ułatwi wykrycie lokalizatora.

Po odnalezieniu lokalizatora pozostaję jedynie wyjęcie baterii z urządzenia.

Natomiast w sytuacji, gdy osoba śledzona nie posiada iPhone tylko telefon z Androidem, to w takiej sytuacji informacji o zagrożeniu nie będzie.

Wprawdzie AirTag, który stracił kontakt z hostem, czyli sparowanym z AirTag  iPhone powinien wydawać dźwięk ułatwiający jego wykrycie, lecz ta funkcja działa w sposób niewystarczający.

Dodatkowo, jeśli AirTag został przerobiony w taki sposób, że został z niego wymontowany głośnik, to znalezienie lokalizatora będzie wręcz niemożliwe ze względu na jego małe rozmiary i brak możliwości włączenia dźwięku w urządzeniu.

Najczęstszym sposobem wykorzystania AirTag jest lokalizacją pojazdu Figuranta przez osoby najbliższe, które zamieszkują wraz z celem ataku. Zakładając, że cel ataku korzysta z iPhone lub w jego rejonie znajduje się dużo telefonów z logo Apple.

Atakujący umieszczając AirTag’a sparowanego ze swoim iPhone do pojazdu celu, uzyskuję dokładną lokalizację pojazdu.

AirTag nie będzie raportował celowi o swojej obecności, ponieważ przynajmniej raz dziennie AirTag widzi swojego hosta, czyli telefon atakującego.

W sytuacji, gdy cel ataku będzie ostrzeżony przez telefon, że obcy AirTag podąża razem z nim to ciężko takie urządzenie zlokalizować. Sama informacja o obecności AirTag nie znaczy od razu, że to urządzenie zostanie odnalezione.

Korzystając z AirTag, inwestując stosunkowo nieduże pieniądze, można uzyskać dokładny lokalizator. Warto zaznaczyć, że monitorowanie pojazdów może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, które trzeba mieć na uwadze.

Zalecamy modyfikacji lokalizatorów od Apple przez usunięcie głośnika z urządzenia. Wspomniana ingerencja nie wpływa na działanie urządzenia, natomiast lokalizator nie będzie wydawał dźwięku, przez co utrudnione jest jego odnalezienie.

IMG 4918 768x1024
IMG 4915 1024x768

Dodaj komentarz