You are currently viewing Trwały rozpad pożycia. Zerwanie więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej.

Trwały rozpad pożycia. Zerwanie więzi emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej.

Decyzja o rozwodzie jest bardzo ważną decyzją w życiu. Bardzo często taka decyzja dojrzewa w głowie przez długie miesiące czy lata. 

Krytyczna ocena  związku małżeńskiego w którym się tkwi powoduje, że w pewnym momencie nie można już bez pogardy czy poczucia krzywdy patrzeć na małżonka i robić dobrą minę do złej gry. 

Na codzień jesteśmy  uwikłani w sieć zależność, relacji. Wielokrotne próby naprawienia związku małżeńskiego, kolejne kłamstwa żony czy męża, kolejne zdrady małżeńskie powodują,  że chcemy rozwodu tu i teraz. 

Zgodnie z polskim prawem by żądać rozwodu musi nastąpić zupełny i trwały rozpad pożycia. 

Co to tak właściwie jest ? 

Zanim zaczniesz pisać pozew rozwodowy lub podpiszesz pełnomocnictwo adwokatowi musisz sobie zadać pytanie czy jest możliwość uratowania małżeństwa. 

I czy napewno zrobiłaś/zrobiłaś wszystko by uratować to małżeństwo? Czasem pomimo pewnych problemów małżonkowie z pomocą psychologa i terapii małżeńskiej mogą się porozumieć i naprawić związek małżeński. 

Pracując w zawodzie prywatnego detektywa od wielu lat byłem świadkiem gdy moi klienci pomimo ewidentnej zdrady małżeńskiej swojego partnera dawali drugą szansę swojemu mężowi czy żonie. 

Naprawdę nie jestem „fanem” rozwodów i naprawdę cieszę się gdy moi klienci są w stanie wybaczyć zdradę lecz takie sytuację są raczej wyjątkami od reguły. 

Zawsze zadajemy klientom pytanie czy jest Pan/Pani pewna, że rozwód jest konieczny i czy zrobiono wszystko by rozpadowi związku małżeńskiego zapobiec. I czy nastąpił rozpad pożycia? 

Rozwód będzie możliwy gdy nastąpi zupełny i trwały rozpad pożycia. 

To znaczy, że nastąpi rozpad trzech głównych więzi pomiędzy małżonkami: 

  • więź emocjonalna 
  • wieź fizyczna 
  • wieź gospodarcza 

Sąd wydając wyrok o rozwodzie musi mieć pewność, że nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia  oraz, że zerwanych więzi nie da się odbudować. 

Więź emocjonalna to emocje, uczucia,  które powinny występować w małżeństwie takie jak miłość, zaufanie, troska, poczucie bezpieczeństwa. 

Możesz być pewnie, że w takcie rozprawy rozwodowej Sąd zada pytanie, czy kocha Pan/ Pani swojego małżonka ? Jeśli twoja odpowiedz będzie brzmiała tak lub nie jestem pewien to jest to informacja dla sądu, że nie ma pewności że rozpadła się całkowicie wieź emocjonalna między małżonkami. 

Oczywiście jest możliwe, że na pytanie sądu jeden  z małżonków odpowie twierdząco a drugi małżonek przecząco. Lecz warto pamiętać, że jeśli jedna strona kocha, a druga nie to nie znaczy, że wieź emocjonalna nie istnieje. 

Więź fizyczna jest to po prostu utrzymywanie przez małżonków stosunków seksualnych.

Jeśli ta więź nie została zerwana to nie ma podstaw do orzeczenia rozwodu. Oczywiście takie kontakty fizyczne powinne być dobrowolne a nie pod wpływem groźby czy przy użyciu siły bo w takiej sytuacji mamy odczynienia z poważnym przestępstwem a nie z więzią fizyczną. 

Współżycie małżonków jest bardzo istotne ponieważ to jest podstawą więzi fizycznej. 

Więź gospodarcza istnieje gdy małżonkowie wspólnie zamieszkują i prowadzą wspólnie gospodarstwo domowe.

Może nie być więzi gospodarczej w sytuacji gdy małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie. W sytuacji gdy mąż i żona wspólnie zamieszkują ale traktują się jak współlokatorzy czyli robią oddzielnie zakupy, mają wydzieloną cześć mieszkania do własnego wyłącznego użytkowania, piorą, sprzątają oddzielnie  to wieź gospodarcza nie istnieje. 

Warto pamiętać, że  może zdążyć się taka sytuacja, że jeden z małżonków nie ma możliwości finansowych np. by wynająć czy kupić sobie oddzielny lokal i jest zmuszony pozostać w lokalu wspólnie z małżonkiem chodź tego nie chce lecz ze względu na okoliczności jest do tego zmuszony przez sytuacje finansową. 

Wyszczególnienie trzech więzi jest bardzo istotne ponieważ by mogło dojść do rozwodu wszystkie trzy więzi muszą być trwale zerwane. Jeśli przynajmniej jedna z więzi np.  fizyczna jest nadal zachowana to nie otrzymasz rozwodu.

Ważny jest też by ta więź była zerwana trwale, co oznacza w praktyce, że czas powinien być znaczący i zauważalny np 3-4 miesiące oraz by te więzi nie były możliwe do odtworzenia. 

Jeśli potrzebujesz pomocy prywatnego detektywa zapraszamy do kontaktu telefonicznego 532 532 007 oraz wizycie w siedzibie agencji detektywistycznej w Lublinie ul. Żołnierzy Niepodległej 5/2. 

Spotkanie w siedzibie agencji zawsze jest bezpłatne i niezobowiązujące.

Detektyw Łukasz Wiszniewski

Dodaj komentarz