WWW

Detektyw twój świadek w sądzie

Dlaczego detektyw to istotny świadek w Sądzie?

Prywatny detektyw, który prowadzi swoje czynności np. prowadzi obserwację pod kątem relacji damsko męskich, musi stworzyć pisemny raport ze wszystkich swoich działań. Warto jednak pamiętać, że raport to jedynie suche fakty, które informują o przebiegu obserwacji. Detektyw w dokumencie nie może ujawniać swojej opinii na temat zachowania osoby obserwowanej. Raport detektywa nie ma funkcji ocennej w aspektach moralnych czy etycznych. Natomiast na rozprawie detektyw może być zapytany przez stron czy uczestników procesu o okoliczności, które zaobserwował w trakcie współpracy z klientem.

Prywatna opinia detektywa na temat prowadzonej sprawy

Detektyw, który zeznaje w Sądzie pod przysięgą, powinien odpowiadać na pytania stron i Sądu. W mojej praktyce zdarza się często, że Sąd lub pełnomocnik pyta w jakim stanie psychicznym znajdował się mój klient. Bardzo często, klienci mojej agencji detektywistycznej są w bardzo złym stanie psychicznym. Zachowanie naszych figurantów bardzo często nakierowane są na psychiczne dręczenie naszych klientów.

Znęcanie się psychiczne, fizyczne, ekonomiczne nad klientem

Pojawiają się wręcz przykłady znęcania się psychicznego, fizycznego czy ekonomicznego. Jeśli klientka informuje mnie, że po ostatniej awanturze domowej ma siniaki na nadgarstkach to ja jako detektyw mam obowiązek poinformować klienta że powinien zgłosić takie zdarzenie na policję. Niestety bardzo często do takich zgłoszeń nie dochodzi ale ja jako świadek takich obrażeń mogę opowiedzieć o tym Sądzie.

Kolejnym przykładem jest znęcanie się ekonomiczne, gdzie klientka jasno informuje, że nie ma, żadnych pieniędzy ponieważ mąż odciął klientkę od wspólnych środków pieniężnych i jest zmuszona pożyczać pieniądze od rodziny i znajomych. Taki przejaw znęcania się ekonomicznego nie jest ujawniany w raporcie ponieważ nie jest to przedmiotem zlecenia natomiast o takim zdarzeniu detektyw może opowiedzieć w Sądzie.

Każda okoliczność, która ma znaczenie dla postępowania Sądowego, detektyw jako świadek w sądzie może rozwinąć. Część tych okoliczności nie może być ujęta w raporcie ale może być ujawniona w trakcie przesłuchania detektywa.

Dowód ze świadka ważniejszy niż dowód z dokumentu?

Polski prawodawca niestety w procedurze cywilnej preferuje dowody ze świadka, niż dowód w postaci dokumentu. Na szczęście coraz więcej sądów skłania się do dowodów w postaci dokumentu jakim jest podpisany przez detektywa raport z czynności detektywistycznych. Niestety większość Sędziów, pomimo obszernego i bardzo często jednoznacznego raportu detektywa wzywa w charakterze świadka detektywa, który stworzył raport by tak naprawdę powtórzył zapisy raportu w formie zeznań pod przysięgą. Więc kluczowe jest by detektyw oprócz, rzetelnego raportu stawił się w Sądzie i zeznał wszystko co jest mu wiadome w sprawie.

Gdy detektyw nie stawi się w Sądzie w charakterze świadka

Ja wspomniałem wcześniej detektyw wezwany w charakterze świadka musi odpowiadać na pytania Sądu i stron. Bardzo często jeśli detektyw nie stawi się na rozprawę to Sąd może nie uwzględnić raportu, który został przez niego przedłożony. Pamietajmy, że pełnomocnicy stron mają bardzo dużo pytań do raportów detektywistycznych. Adwokaci bardzo często zadają wiem pytań by podważyć raport detektywa. Oczywiście pełnomocny mają do tego prawo by w sposób rzetelny wyjaśnić wszelkie okoliczności ujawnione przez detektywa. Dlatego tak istotne jest by detektyw stawił się w Sądzie i odpowiedział na każde nawet niewygodne pytanie adwokata czy Sądu.